Wszyscy tam byliśmy. Telefon dzwoni - a ty odpowiadasz, aby usłyszeć kliknięcia klawiatur komputerowych i ten śpiewający głos, który mówi, że to połączenie sprzedaży.

Albo jeszcze gorzej - to nagrana wiadomość albo nie ma żadnego cholernego głosu i po prostu dzwoni. Ale zamiast dać się wciągnąć w świat przekrętów i uciążliwych rozmów, jest sposób, aby dowiedzieć się, kto dzwonił, zanim wpadł w pułapkę na wybieranie numerów.

Dlaczego NIGDY nie miałbyś oddzwonić na numer, którego nie rozpoznasz

Niestety, oszuści odkryli, że można oszukać kogoś, aby zadzwonił na numer o podwyższonej opłacie, upuszczając mu nieodebrane połączenie. I podczas gdy tradycyjnie numery premium rate zawsze były numerami 09 lub 0845, to wszystko się zmieniło i numery regionalne są tak samo prawdopodobne, że są to numery premium rates jak bardziej oficjalne prefiksy wyglądające. To dlatego, że połączenia można przekierować. Inne połączenia o podwyższonej opłacie mogą być identyfikowane jako: krótki numer, 118 bezpośrednich zapytań, 070 numerów (często wyglądających jak numery telefonów komórkowych), 0871, 0872, 0823, 123956015 itd.

Będziesz w stanie stwierdzić, czy zostałeś oszukany, ponieważ numer ten prawdopodobnie powie Ci, że wygrałeś nagrodę i powinieneś zadzwonić do XYZ, aby ją odebrać (inny numer premium rate). Klasyczne oznaki oszustwa to zauważenie nieodebranego połączenia, gdy nie słyszałeś dzwonka, dowolnego numeru z 09 lub nagranej wiadomości z informacją, że należy wybrać inny numer. Nie wysyłaj też wiadomości tekstowych. Oszustwa tekstowe są coraz częstsze, ponieważ wiadomości tekstowe często udają, że pochodzą od znajomego lub kogoś, kto do Ciebie podszedł. Odpowiesz w dowolny sposób (zły numer itp.), a oni będą starali się zaangażować Cię w dalszy czat, abyś w kółko wysyłał wiadomości o numerze premium. Innymi przykładami są trywialne przekręty, w których proszą Cię, abyś odpowiedział czymś, co pozwoli Ci wygrać nagrodę. Po prostu nie rób tego.