Każde urządzenie sieciowe jest wyposażone w adres MAC (Media Access Control), który jest na stałe przypisany przez producenta. Jeśli chcesz ukryć tożsamość urządzenia lub oszukać sieć w przekonaniu, że jedno urządzenie jest innym urządzeniem, możesz zmienić swój adres MAC. Można to zrobić w systemach Windows, MacOS i Linux, ale proces spoofingu mac jest inny dla każdego z nich.

Do czego służą adresy MAC?

Adresy MAC są zaprojektowane tak, aby zapewnić unikalny identyfikator każdego urządzenia, które jest podłączone do sieci. Czasami są one określane jako adresy fizyczne lub adresy sprzętu, ponieważ odnoszą się do konkretnych sztuk sprzętu fizycznego, i są one przypisane na stałe przez producenta sprzętu.

Dlaczego możesz potrzebować Spoof Your MAC Address

Kiedy komputer, telefon lub inny sprzęt łączy się z siecią Ethernet, Wi-Fi lub Bluetooth, adres MAC jest używany do identyfikacji go w sieci. Jeśli zmienisz adres MAC, sieć będzie postrzegać urządzenie jako zupełnie inny element sprzętowy. Jeśli zmienisz adres MAC na identyczny z adresem innego urządzenia, które było w przeszłości podłączone do sieci, sieć będzie myśleć, że widzi oryginalne urządzenie.

Jest wiele powodów, dla których może być to konieczne, np. użycie adresu MAC starej karty sieciowej, która była wcześniej zarejestrowana w sieci. Używając starego adresu MAC z nową kartą, będziesz mógł kontynuować korzystanie z sieci, podczas gdy administrator będzie mógł dodać nowy sprzęt.

Możesz również zmienić swój adres MAC ze względów prywatności. Ma to zastosowanie przede wszystkim w przypadku korzystania z sieci publicznej i obawy, że ktoś zobaczy i skopiuje Twój adres MAC.

Jak przekazać adres MAC w systemie Windows

Sterowniki sieciowe systemu Windows zazwyczaj pozwalają na ustawienie niestandardowego adresu MAC z poziomu Menedżera urządzeń, choć istnieją pewne wyjątki. Jeśli sterownik sieciowy ma taką możliwość, przechwytywanie adresu MAC jest dość proste.

Jak Spoof a MAC Address w systemie MacOS

Aby spoofać adres MAC w systemie MacOS, musisz użyć Terminala. Jest to dość prosty proces, ale nie jest trwały. Za każdym razem, gdy zrestartujesz komputer, Twój adres MAC zostanie zresetowany i będziesz musiał wykonać te kroki ponownie, jeśli nadal chcesz uzyskać adres MAC spoofed.

Jeśli chcesz, aby Twój spoofed adres MAC pozostał między sesjami, można użyć Automator do uruchomienia skryptu powłoki w oparciu o następujące polecenia. Po prostu ustaw go tak, aby uruchamiał się przy każdym uruchomieniu komputera.

Jak uzyskać adres MAC w systemie Linux

Szczegółowe instrukcje dotyczące spoofowania adresu MAC w Linuksie różnią się w zależności od używanej dystrybucji Linuksa, ale większość z nich pozwala na wykonanie tego zadania za pomocą pewnego rodzaju menedżera sieci.

Ponieważ istnieje tak wiele różnych dystrybucji Linuksa, pokażemy ci jak zmienić adres MAC za pomocą terminala. Możesz użyć menedżera sieci, jeśli jest to dla Ciebie łatwiejsze, ale metoda terminalowa jest uniwersalna i działa z każdą dystrybucją Linuksa.

Jeśli pojawi się monit, będziesz musiał wprowadzić swoje dane uwierzytelniające administratora.