E-Commerce odnosi się do każdej formy transakcji biznesowej prowadzonej online. Najpopularniejszym przykładem e-commerce są zakupy online, które definiuje się jako kupno i sprzedaż towarów przez internet na dowolnym urządzeniu. Handel elektroniczny może jednak wiązać się również z innymi rodzajami działalności, takimi jak aukcje internetowe, bramki płatnicze, sprzedaż biletów przez Internet, czy bankowość internetowa.

Handel mobilny, czyli mHandel, to szybko rozwijająca się nowa aleja eHandlu, która jest napędzana głównie przez rozwijający się rynek i wpływy smartfonów oraz tysiącletni komfort zakupów online. W 2018 roku sektor mCommerce odnotował 39,1% wzrost sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego.

Jakie są różne modele biznesowe handlu elektronicznego?

Handel elektroniczny jest zazwyczaj podzielony na trzy różne modele w zależności od rodzaju uczestników biorących udział w transakcji. Ogólnie rzecz biorąc, te modele biznesowe są:

  1. Business to Business (B2B)

    B2B to sektor, w którym firmy sprzedają innym firmom. Jest to typowe dla sklepów papierniczych, które sprzedają sprzęt biurowy luzem firmom. Zazwyczaj firmy B2B zapewniają zniżkową stawkę za jednostkę, jeśli klienci dokonują zakupów hurtowych, co jest dużą motywacją dla biur do korzystania z nich.

  2. Handel między przedsiębiorstwami a konsumentami (B2C)

    B2C jest najbardziej rozpowszechnionym modelem biznesowym, w którym sprzedawcy sprzedają konsumentom, którzy kupują niewielkie ilości produktów. Znanym przykładem modelu B2C są supermarkety, w których konsumenci kupują co tydzień swoje zakupy, ale zazwyczaj nie kupują niczego hurtowo.

  3. Od konsumenta do konsumenta (C2C)

    C2C jest stosunkowo nowym modelem biznesowym, w którym konsumenci, którzy wcześniej coś kupili, starają się odsprzedać ten przedmiot innemu konsumentowi. Dzięki takim rynkom, jak eBay i Craigslist, może to być łatwe i całkiem lukratywne dla sprzedaży produktów, do których nie ma już zastosowania.

Jakie są korzyści z e-handlu?

Istnieje powód, dla którego handel elektroniczny wykazał tak gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Rzeczywiście, w związku z tym, że Internet staje się podstawowym wymogiem codziennego życia, przedsiębiorstwa uczą się korzystać z licznych korzyści płynących z handlu elektronicznego, z których najbardziej godne uwagi są m.in:

  • Rynek globalny. Fizyczny sklep zawsze będzie ograniczony przez obszar geograficzny, który może obsługiwać. Sklep internetowy, lub jakikolwiek inny rodzaj biznesu e-commerce w tej kwestii, ma cały świat jako rynek. Przejście od lokalnej bazy klientów do globalnego rynku bez dodatkowych kosztów jest naprawdę jedną z największych zalet handlu online. W 2018 r. 11,9% światowej sprzedaży detalicznej pochodziło z zakupów internetowych i z roku na rok ma wzrosnąć.
  • Dostępność przez całą dobę. Kolejną wielką zaletą prowadzenia biznesu online jest to, że jest on zawsze otwarty. Dla handlowca jest to dramatyczny wzrost możliwości sprzedaży; dla klienta jest to wygodna i natychmiast dostępna opcja. Bez ograniczeń związanych z godzinami pracy, firmy eCommerce mogą obsługiwać klientów przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w tygodniu.
  • Obniżone koszty. Firmy działające w eHandlu korzystają ze znacznie niższych kosztów prowadzenia działalności. Ponieważ nie ma potrzeby zatrudniania pracowników sprzedaży lub utrzymywania fizycznej powierzchni sklepowej, główne koszty eHandlu idą na magazynowanie i przechowywanie produktów. A ci, którzy prowadzą działalność związaną z transportem towarów w systemie drophipping, mają jeszcze niższe wymagania inwestycyjne z góry. Ponieważ handlowcy są w stanie zaoszczędzić na kosztach operacyjnych, mogą oferować swoim klientom lepsze oferty i rabaty.
  • Zarządzanie zapasami. Firmy z branży handlu elektronicznego mogą zautomatyzować zarządzanie zapasami za pomocą narzędzi elektronicznych, aby przyspieszyć procedury składania zamówień, dostaw i płatności. Pozwala to firmom zaoszczędzić miliardy na kosztach operacyjnych i zapasach.
  • Marketing ukierunkowany. Dzięki dostępowi do tak bogatych danych o klientach i możliwości śledzenia ich nawyków zakupowych, a także pojawiających się w branży trendów, firmy prowadzące handel elektroniczny mogą pozostać sprawne i kształtować swoje działania marketingowe, aby zapewnić lepiej dopasowane do potrzeb doświadczenie i znaleźć więcej nowych klientów. Pomyśl tylko przez chwilę, że masz szansę zwrócić się do tysięcy swoich klientów po imieniu; to już jest coś.
  • Obsługa rynków niszowych. Prowadzenie niszowego biznesu ceglano-materiałowego może być trudne. Skalowanie produktu niszowego, aby stał się popularny, jest trudne. Z drugiej strony, wykorzystując globalny rynek, detaliści e-commerce mogą zbudować wysoce dochodowy biznes niszowy bez żadnych dodatkowych inwestycji. Wykorzystując możliwości wyszukiwania online, klienci z każdego zakątka świata mogą znaleźć i kupić Twoje produkty.
  • Praca z dowolnego miejsca. Często prowadzenie biznesu e-commerce oznacza, że nie musisz siedzieć w biurze od 9 do 5 lub cierpieć z powodu dojeżdżania do pracy z dnia na dzień i z dnia na dzień. Laptop i dobre połączenie internetowe to wszystko, czego potrzeba, aby zarządzać firmą z dowolnego miejsca na świecie.