Kiedy uczysz się grać na instrumencie, czasami trudno jest uzyskać motywację do ćwiczeń - zwłaszcza jeśli grasz piosenki i ćwiczenia, które Cię nie ekscytują. Kiedy jednak zaczniesz grać swoje ulubione piosenki, być może uda Ci się jeszcze bardziej zagłębić się w swoją muzykę. Istnieje wiele sposobów na odnalezienie słów i akordów do ulubionych piosenek, ale nie wszystkie są proste i czasami możesz być bardziej sfrustrowany, próbując odnaleźć teksty lub akordy, niż ćwiczyć muzykę, której nie słuchasz regularnie na swoim sprzęcie stereo.

Istnieją dwie główne możliwości znalezienia słów piosenek i akordów. Jedną z nich jest udanie się do lokalnego sklepu muzycznego i zapytanie, czy mają arkusze z muzyką do poszukiwanego utworu. Jest to dość proste, ponieważ sprzedawca może wskazać Ci właściwy kierunek. Druga opcja to pójście do sklepu internetowego i spróbujcie go znaleźć. Chociaż może być w stanie znaleźć więcej niejasnych piosenek w ten sposób, można również uruchomić ryzyko znalezienia muzyki, która została przepisana nieprawidłowo i nie będzie brzmiała jak Twoja ulubiona piosenka, niezależnie od tego, jak dobrze ćwiczysz. To nigdy nie jest zabawne! Oto jak ułatwić sobie wyszukiwanie:

Skonsultuj się ze swoim prywatnym instruktorem
Kiedy próbujesz znaleźć słowa i akordy do konkretnej piosenki, upewnij się, że poprosiłeś nauczyciela muzyki o radę. Może on znać stronę internetową lub lokalny sklep muzyczny, który może dostarczyć Ci dokładnie to, czego szukasz. A jeśli natkniesz się na muzykę do tej nieuchwytnej piosenki, ale nie brzmi ona tak, jak chcesz, nauczyciel na pewno pomoże Ci określić, co należy zmienić, aby brzmiała jak oryginalne nagranie.

Jeśli na przykład grasz na gitarze, możesz natknąć się na piosenkę, która jest rzeczywiście grana z kapo na trzecim stopniu, ale akordy, które znalazłeś, nie wymagają kapo i zamiast tego pokazują sporą ilość odwróconych akordów. Podczas gdy ogólna struktura piosenki będzie taka sama, prawdopodobnie nigdy nie uda Ci się całkowicie zduplikować tego samego brzmienia gitary co w nagraniu. Twój nauczyciel może pomóc Ci dostrzec te różnice i pomóc Ci transponować akordy tak, abyś mógł użyć capo i brzmieć dokładnie tak, jak chcesz.

Z drugiej strony, jeśli grasz na pianinie, może się okazać, że w znalezionej muzyce brakuje kilku części akordów, które sprawiają, że różnica między brzmieniem bliskim a brzmiącym dokładnie tak, jak w nagraniu. Ponownie, Twój prywatny nauczyciel będzie mógł usłyszeć, jakich nut brakuje w każdym akordzie i pomoże Ci wypełnić te luki. Często muzyka, która jest transkrybowana będzie nieco prostsza do zagrania niż ta, która była w oryginalnej aranżacji, aby ułatwić szerszej grupie pianistów jej praktykowanie. Chociaż jest to dobry pomysł, aby rozpocząć naukę piosenek, jeśli ćwiczysz tę samą melodię od miesięcy i nadal nie brzmi ona tak, jak w twoim stereo, to frustracja będzie z powrotem w pik. Praca z dobrym prywatnym instruktorem, który pomoże Ci znaleźć różnice między aranżacją a oryginalnym nagraniem jest kluczowa.

Wskazówki dotyczące znajdowania muzyki online
Istnieje wiele miejsc, które oferują akordy gitarowe i tablatury, a także arkusze muzyczne i teksty piosenek na fortepian. Może się okazać, że im więcej słów i akordów szukasz online, będziesz wracać do tych samych kilku stron i osiedlać się na kilka, które mają odpowiednie ustalenia i wybór utworów, które chcesz. Oto kilka witryn gitarowych, które mają wielki wybór słów i akordów, aby zacząć:

Ultimate Guitar: Ta strona ma ponad 800.000 piosenek z akordami i zakładkami. Jeśli jest to przebój jednego z głównych artystów nagraniowych, to jest szansa, że znajdziesz go tutaj!

Teksty.Pinbook : Z około 200.000 ofert, ta strona jest kolejnym wielkim zasobem.

Chordie: Ta strona jest jeszcze bardziej rozbudowana niż pozostałe dwie razem wzięte. Jedyną wadą jest to, że większość piosenek na tej stronie nie jest całkowicie dokładna, więc wykorzystaj ją jako ostatnią deskę ratunku.

Jeśli próbujesz znaleźć w Internecie teksty i akordy do konkretnego utworu, upewnij się, że wyszukiwanie jest tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podczas wyszukiwania używaj nazwy wykonawcy i nazwy utworu. Jeśli wykonawca posiada wiele nagrań danego utworu, np. wersję studyjną i wersję na żywo, użyj również nazwy albumu dla konkretnego nagrania, którego szukasz. Kliknij na kilka pierwszych wyników wyszukiwania i przejrzyj trochę stronę internetową, zanim zdecydujesz, który układ zacząć ćwiczyć. Dobra strona będzie miała ogromny wybór dostępnych tekstów i akordów, a także ewentualnie klucz do rozszyfrowania konkretnej nomenklatury muzyki, którą posiadają. Dobrze jest mieć to zawsze na wypadek, gdyby istniała notacja, której nie znasz. Oczywiście, twój prywatny instruktor może pomóc ci rozszyfrować również te rzeczy. Powodzenia, i bawcie się dobrze!