Jeśli rozważałeś niedawno zakup nowego telefonu, być może słyszałeś, że jedna lub dwie osoby proponują zainwestowanie w smartfon. Pytania mogą przenikać przez głowę; Co to jest smartfon? Co one robią? Ile kosztują? Kiedy trzymasz w ręku swoją 10-letnią Nokię, która dobrze Ci służyła przez lata, decydujesz się zajrzeć do tych tak zwanych smartfonów i zobaczyć, o co w nich chodzi.

The Next Web z przyjemnością przyniesie Ci kompletny przewodnik, którym możesz podzielić się z przyjaciółmi i rodziną, "Idiotyczny przewodnik po smartfonach", w którym w pełni wyjaśnimy cały żargon techniczny związany z tymi urządzeniami i przedstawimy specyfikacje różnych smartfonów.

Co to jest smartfon?

Smartfon jest zasadniczo urządzeniem mobilnym, które oferuje zaawansowane możliwości podobne do tych, jakie oferuje komputer PC, wykraczające poza możliwości urządzenia, które może odbierać połączenia telefoniczne i wysyłać wiadomości SMS. Większość smartfonów wykorzystuje bezprzewodowe sieci komórkowe (Edge, 3G i wkrótce 4G, wszystkie sposoby podłączenia telefonu do Internetu) i oferuje pocztę elektroniczną, usługi internetowe i zaawansowane funkcje połączeń, a także (w większości przypadków) pełną klawiaturę QWERTY, niezależnie od tego, czy jest to fizyczna klawiatura dołączona do urządzenia, czy wbudowana w system operacyjny. Większość nowoczesnych urządzeń będzie również wyposażona w ekran dotykowy, dając użytkownikowi o wiele większą kontrolę nad funkcjami telefonu.

System operacyjny smartfona, czy to własnościowy, czy też open source, powinien pozwalać użytkownikowi na instalację aplikacji stworzonych na zamówienie przez zewnętrznych producentów oprogramowania.

Czego szukam w smartfonie?

Trwały wzrost na rynku smartfonów można przypisać do korzystania z potężnych procesorów, zwiększonej pamięci pokładowej i większych ekranów, co czyni z nich najszybciej rozwijający się sektor rynku mobilnego. Kiedy przyjdziesz wybrać swoje urządzenie, musisz mieć świadomość, co następuje:

Producent urządzeń

Na dzisiejszym rynku smartfonów głównymi sprzedawcami smartfonów w ostatnim kwartale 2009 r. były Apple, Nokia, HTC, Motorola oraz Research In Motion (RIM), według raportu IDC. Wszyscy wyżej wymienieni dostawcy posiadają własny system operacyjny, z wyjątkiem firmy HTC i w niektórych przypadkach Motoroli, którzy pomagają w rozwoju systemu operacyjnego Android.

System operacyjny

Jak krótko opisałem powyżej, większość sprzedawców ma swój własny system operacyjny na swoich urządzeniach. Systemy operacyjne różnią się w zależności od sprzedawcy, w zależności od urządzenia, o którym mowa, i albo pomogą, albo utrudnią popyt na urządzenie, gdy zostanie ono wydane po raz pierwszy. Niektóre z głównych systemów operacyjnych są:

Apple OS - Jest to domyślny system operacyjny Apple iPhone, iPod Touch, a wkrótce także Apple iPad. Wywodzące się z systemu Mac OS X, oprogramowanie posiada bardzo wizualny i interaktywny interfejs i jest prawdopodobnie najciemniejszym z systemów operacyjnych tam. Gesty takie jak przeciąganie palcem i multi-touch pozwalają użytkownikowi na bezpośrednią manipulację urządzeniem przy użyciu tylko palca i kciuka.

Firma Apple wydała swój Software Development Kit (SDK) w marcu 2008 r., otwierając narzędzie umożliwiające zewnętrznym programistom tworzenie własnych aplikacji na urządzenia iPhone. Dziś, uważano, że w App Store dostępnych jest ponad 150.000 aplikacji na iPhone'a, być może znasz niektóre z nich z reklam Apple TV, w których mówią "Jest na to aplikacja". Firma Apple jest znana ze swojej agresywnej polityki zatwierdzania, zakazującej, a następnie zatwierdzającej wrażliwe aplikacje.

AndroidAndroid to mobilny system operacyjny typu open source, pierwotnie wydany przez Google, a obecnie nadzorowany przez Open Handset Alliance. Jest łatwo porównywany do iPhone OS i jest postrzegany przez wielu jako najbliższy konkurent, jeśli nie przewyższając jego zestaw funkcji. Nie ma prawie żadnych wbudowanych ograniczeń z systemem operacyjnym Android, deweloperzy są w stanie połączyć się z dużo więcej funkcji na urządzeniu z systemem Android.

Prawie wszystkie usługi wbudowane w smartfon bazują na The Cloud w celu pobierania i hostowania informacji/kontaktów. Aplikacje innych firm są dostępne za pośrednictwem Android Market i nie są poddawane rygorystycznemu programowi zatwierdzania.

Wydawane są okresowe aktualizacje firmware'u Androida, dodające ulepszenia oprogramowania, poprawki błędów i zwiększające stabilność platformy. Najbardziej zaawansowane telefony z systemem Android to Motorola Droid i Nexus One, ten ostatni jest oficjalną ofertą firmy Google.

Symbian - System operacyjny Symbian odpowiada za 45% sprzedaży smartfonów, co czyni go najbardziej popularnym mobilnym systemem operacyjnym. Należący do firmy Nokia, Symbian jest obecny w większości telefonów komórkowych firmy Nokia i jest obecnie systemem open source. Choć jest to najpopularniejszy system operacyjny, firma Nokia odnotowała spadek udziału w rynku w stosunku do innych mobilnych systemów operacyjnych, a mianowicie Android i Apple OS.

Symbian właśnie wydał Symbian^3, charakteryzujący się szybszą pracą w sieci, akceleracją dla grafiki 2D i 3D w grach i aplikacjach, obsługą HDMI, integracją ze sklepem muzycznym i wieloma innymi.

Palm WebOSPalm WebOS to oparty na linuksie system operacyjny dostępny w Palm Pre i Palm Pixi. Choć nie jest tak popularny jak systemy operacyjne iPhone i Android, WebOS jest wyposażony w technologię dotykową i wykorzystuje technologie internetowe, takie jak HTML 5, JavaScript i CSS. Wykorzystując technologie webowe, WebOS umożliwia programistom łatwe tworzenie aplikacji bez konieczności nauki innego języka.

WebOS ma bardzo mały rynek aplikacji, tracąc wiele udziału w rynku na rzecz Apple i Android aplikacji.

Blackberry OS - Research In Motion (RIM) zdobył 20,8% światowej sprzedaży smartfonów w ubiegłym roku, co czyni go drugą najpopularniejszą platformą po Symbianie. Blackberry OS korzysta z wyspecjalizowanych urządzeń wejściowych Blackberry, zwłaszcza trackballa i kółka przewijania.

Główną cechą systemu Blackberry OS jest możliwość interakcji z serwerem Microsoft Exchange Server, co czyni go atrakcyjną opcją dla pracowników, którzy potrzebują swoich służbowych wiadomości e-mail w podróży. Oprogramowanie nie działa zbyt dobrze na urządzeniach z ekranem dotykowym, ale ich modele wyposażone w fizyczne klawiatury i gąsienice sprzedały już miliony sztuk.

Windows Phone 7 Series - Zapowiedziany na początku miesiąca, Windows Phone 7 Series jest nowym mobilnym systemem operacyjnym od gigantów oprogramowania Microsoft. Po premierze, system operacyjny będzie zawierał nowo zaprojektowany ekran główny i elementy z odtwarzacza muzycznego Zune HD firmy Microsoft, a także elementy do gier z Xbox Live. Oprogramowanie biurowe zostało przeprojektowane, a wyszukiwarka Microsoftu; Bing, jest również zintegrowany z nowym oprogramowaniem za pomocą jednego przycisku wyszukiwania u podnóża interfejsu użytkownika systemu operacyjnego.

Rozmiar i jakość ekranu

Jakość i rozmiar Twojego smartfonu zależy od tego, którego producenta lub model wybierzesz. Większość nowoczesnych smartfonów wykorzystuje najlepszą technologię wyświetlania, przechodząc od ekranów LCD do bardziej wytrzymałych i wyraźniejszych ekranów AMOLED.

Ponieważ klawiatura ekranowa staje się coraz bardziej popularna, większy ekran smartfona pomoże Ci zachować czystość wiadomości i uwolnić się od literówek, a także znacznie lepiej wyświetlać multimedia.

Firma Apple jest podobno właścicielem patentu na funkcję multi-touch, w którym można szczypać i podwójnie stukać, aby powiększać i pomniejszać zdjęcia/mapy/etc. Nie powstrzymało to producentów od wydawania aktualizacji oprogramowania dla swoich urządzeń, aby włączyć tę funkcję, Nexus One na przykład obsługuje multi-touch po ostatniej aktualizacji.