Co to jest bankowość internetowa?

Bankowość internetowa, z definicji, oznacza zarządzanie kontami bankowymi za pomocą komputera lub urządzenia przenośnego. Obejmuje to przekazywanie środków, deponowanie czeków i elektroniczne płacenie rachunków.

Tradycyjne banki i kasy oszczędnościowe z oddziałami zazwyczaj umożliwiają klientom dostęp do swoich rachunków również przez internet. Ale banki internetowe oferują przede wszystkim dostęp mobilny. Nie spotkasz się z bankierem twarzą w twarz, ale za pomocą urządzenia mobilnego lub komputera możesz w każdej chwili uzyskać dostęp do swojego konta.

Zalety banków internetowych

Niższe opłaty

Ponieważ banki internetowe nie muszą wydawać pieniędzy na utrzymanie oddziałów, mają zazwyczaj niskie opłaty lub nie mają ich wcale. Wiele kont internetowych nie pobiera na przykład miesięcznych opłat za obsługę, a niektóre nie pobierają również opłat za przekroczenie salda.

Dla porównania, konta w dużych bankach hipotecznych często pobierają miesięczne opłaty za usługi w wysokości około 10 dolarów, choć mogą one zostać zniesione, jeśli spełniasz pewne wymagania, np. posiadasz minimalne saldo 1 500 dolarów. Ponadto, średnia opłata za debet w dużych bankach wynosi 35 dolarów, zgodnie z badaniem NerdWallet z 2019 roku.

Lepsze stopy procentowe

W bankach internetowych rachunki depozytowe mają zazwyczaj wyższe roczne stopy procentowe. Na przykład najlepsze konta oszczędnościowe online mają APYs około 1.50%. Porównaj to do średniej krajowej stopy oszczędności wynoszącej 0.07%, a niektóre z największych banków ceglanych i zaprawowych mają konta oszczędnościowe, które zarabiają tylko 0.01% APY.

Różnica kilku punktów procentowych może nie brzmieć zbyt wiele, ale im większa równowaga, tym bardziej ma to znaczenie. Saldo 10.000 dolarów zdeponowane na rok przy 0,01% zarobi dolara; przy 1,50%, zarabia nieco ponad 150 dolarów.

Konta online do zarządzania gotówką to kolejna możliwość zarabiania na odsetkach. Te produkty finansowe są oferowane przez pozabankowych dostawców usług, takich jak domy maklerskie. Zazwyczaj łączą one w sobie cechy rachunków czekowych, oszczędnościowych i inwestycyjnych, a także mogą przynosić dobre zyski.

Standardowe usługi bankowe

Chociaż banki internetowe zazwyczaj oferują wyższe stawki i niższe opłaty, wiele z nich nadal posiada podstawowe funkcje bankowe, które można znaleźć w tradycyjnych bankach, w tym:

  • Dostęp do bankomatu. Dobry bank internetowy będzie częścią sieci bankomatów, takich jak Allpoint czy MoneyPass, z tysiącami bezpłatnych urządzeń w całym kraju. W przypadku konieczności wypłaty gotówki z bankomatu innego niż sieciowy, niektóre banki internetowe zwrócą również wszelkie opłaty pobierane przez właścicieli bankomatów.
  • Ochrona. Banki internetowe ze standardowymi środkami bezpieczeństwa są tak samo bezpieczne jak banki tradycyjne. Szukaj takich funkcji, jak szyfrowanie i monitorowanie oszustw, a zanim otworzysz konto bankowe, upewnij się, że pieniądze są ubezpieczone przez Federal Deposit Insurance Corp. Istnieją również środki, które można podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa bankowości internetowej, w tym unikanie publicznych sieci Wi-Fi i aktualizowanie oprogramowania antywirusowego.
  • Dostępność. Dostęp do rachunków bankowych i usług bankowych można uzyskać wszędzie tam, gdzie jest internet - na komputerze lub urządzeniu mobilnym - przez całą dobę. Możesz również skontaktować się z obsługą klienta przez telefon - w wielu przypadkach 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Wady banków internetowych

Brak oddziałów

Z bankiem internetowym, przygotuj się na ograniczony dostęp do pomocy osobistej. Zamiast spotkań twarzą w twarz, wiele banków oferuje telefoniczną obsługę klienta, jak również opcje czatu online.

Gotówka może być trudna do zdeponowania

Niektóre banki internetowe mają uciążliwe procesy wpłat gotówkowych. Być może trzeba będzie znaleźć bankomat przyjmujący depozyty. Albo musisz wpłacić pieniądze na tradycyjne konto bankowe i przelać je na swoje konto online. Możesz również użyć gotówki, aby kupić przekaz pieniężny, a następnie zdeponować go elektronicznie za pomocą aplikacji mobilnej swojego banku internetowego.

Niektóre banki współpracują również z serwisami zewnętrznymi, takimi jak Green Dot, aby umożliwić detalistom i wygodzie przyjmowanie wpłat gotówkowych. Jednak za te usługi zazwyczaj pobierane są opłaty w wysokości około 5 dolarów za wpłatę.

Mniej opcji "one-stop-shop".

Niektóre banki internetowe mają nieuregulowane konta oszczędnościowe, ale nie oferują czeków, więc być może trzeba będzie otworzyć jeden rodzaj konta w jednej instytucji i inny rodzaj konta w innej.

Czy należy otworzyć konto w banku internetowym?

Jeśli chcesz uzyskać wyższe stawki, niższe opłaty i nie potrzebujesz częstych usług bankowych w oddziałach, bank internetowy może być warty obejrzenia. Pamiętaj, że możesz zdecydować się na otwarcie konta online bez konieczności rezygnacji z istniejącego konta w lokalnej instytucji. W rzeczywistości, posiadanie konta zarówno w tradycyjnym banku, jak i w banku internetowym, może dać Ci to, co najlepsze z obu światów - wyższe oprocentowanie i dostęp do osobistej pomocy, gdy jej potrzebujesz.

Albo możesz podjąć większą akcję i przenieść swoje konta do instytucji tylko internetowej. Aby nauczyć się tych kroków, przeczytaj ten artykuł o tym, jak zmieniać banki. Tak czy inaczej, możesz otworzyć nowe konto online w ciągu kilku minut i mieć do niego dostęp w każdej chwili na wyciągnięcie ręki.