Po miesiącach czytania i pisania książek o składanych telefonach, w końcu musiałem spróbować ekstrawaganckiego składanego telefonu Mate X Huawei.

Korzystałem z telefonu przez kilka minut na firmowej odprawie w Indiach i było to bardzo fajne doświadczenie. Ale był jeden haczyk: Nie udało mi się go właściwie złożyć.

Jak wspomniał mój kolega Matt w swojej historii, Mate X wygląda niesamowicie - zarówno w swoich złożonych, jak i rozłożonych awatarach. W ciągu kilku minut z telefonem poczułem, że jego budowa jest dość masywna i nieporęczna (waży 295 gramów), co bardzo utrudnia obsługę jedną ręką.

Urządzenie ma elastyczny panel OLED, który wykorzystuje plastik zamiast szkła, więc urządzenie jest super refleksyjne, jak widać na zdjęciu poniżej. Niestety, ekran nie był tak responsywny jak przeciętny smartfon dzisiaj - głównie ze względu na fakt, że Huaweiw używał do jego produkcji plastiku.

Przewinąłem kilka artykułów o TNW w trybie rozłożonym i pomyślałem, że będzie to świetne urządzenie do czytania. Oglądanie filmów na telefonie też było zabawne, dzięki dużemu ekranowi i przyzwoicie brzmiącym głośnikom.

Aplikacje demo zainstalowane na testowanym przeze mnie urządzeniu Mate X działały płynnie - zarówno po złożeniu, jak i rozłożeniu urządzenia (sam nie udało mi się złożyć urządzenia, ale przedstawiciel Huawei dał nam małą demonstrację tego, jak działa słuchawka po złożeniu i rozłożeniu). Ale dopiero po zwolnieniu urządzenia dowiemy się, jak dobrze radzą sobie w prawdziwym użyciu.

W trybie złożonym telefon nie potrzebował wiele czasu, aby przełączyć UI, gdy przełączałem się między przednim a tylnym ekranem.

Szkoda, że nie udało mi się samemu złożyć urządzenia (jest to cecha, którą przecież najbardziej się ekscytuje), ale byłbym ciekaw, jak wytrzymałe są zawiasy. Huawei nie podał żadnych szczegółów na temat żywotności zawiasów, ani wyników ich wewnętrznego testu na wytrzymałość wyświetlacza składanego.

Niemniej jednak, to było bardzo fajne, aby faktycznie zobaczyć i używać składanego telefonu po raz pierwszy. Pomimo szalonej ceny 2.600 dolarów, mogę całkowicie zobaczyć, dlaczego niektórzy ludzie chcieliby być pierwszymi na świecie, aby korzystać ze składanego telefonu. Chyba będę musiał po prostu użyć starego dobrego prostokątnego pudełka, dopóki nie będę mógł przetestować tej intrygującej bestii.