Plotka czyniąc rundy dziś sugeruje Apple może planować wprowadzenie swojego pierwszego smartfonu z potrójną kamerą w tym roku z podobno 6,5-calowy iPhone, idąc w ślady Huawei.

Plotka przychodzi grzecznie The Korea HeraldChociaż jest to dziwne pochowany w kawałku głównie o Samsungu, który ma również wprowadzić potrójną kamerę smartphone z przyszłym roku S10.

Aby być jasnym, to nie pierwszy raz słyszymy słowo potrójnej kamery iPhone, ale trzy poprzednie raporty wskazały na 2019 wydania, zgodnie z MacRumors. Jeden z tych raportów był z Ming Chi Kuo, analityk Apple, który ma solidną historię.

Fakt, że jest to wspomniane odręcznie w raporcie Korea Herald sprawia, że myślę, że data mogła być błędem. A jednak, mówię, że to już najwyższy czas.

Odkąd firma LG po raz pierwszy zaczęła wprowadzać do swoich smartfonów drugi, szerokokątny aparat fotograficzny, czekam na smartfon z potrójnym aparatem. Wtedy to Huawei P20 Pro dotarł z niesamowitą jakością obrazu - prawdopodobnie najlepszą na smartfonie głównego nurtu - i przekonał mnie, że to jest droga, którą muszą podążać wszyscy inni.

Bez względu na to, jak dobra jest SI i przetwarzanie, tylko tyle można zrobić w ramach fizycznych ograniczeń małego czujnika smartphone'a. Teoretycznie, użycie wielu kamer i połączenie informacji z pewnym inteligentnym przetwarzaniem może pomóc w pewnym stopniu odtworzyć jakość obrazu z większego czujnika.

A jednak wdrożenie Huawei nadal nie jest nawet moja idealna konfiguracja.

Zanim napisałem o technice, byłem zawodowym fotografem i w tamtych czasach nosiłem przy sobie trzy obiektywy: szerokokątny, standardowy lub "normalny" oraz teleobiektyw. Jest to dość powszechne trio dla fotografów, czasami nazywane "świętą trójcą" obiektywów.

Do tej pory widziałem telefony z normalnym obiektywem i teleobiektywem, albo szerokokątnym i teleobiektywem, ale nigdy nie wszystkie trzy. Podejrzewam, że w przyszłości nasze telefony będą wyglądały bardziej tak, jak próbował to zrobić Light L16. Recenzje nie są do tego idealne ze względu na problematyczne oprogramowanie, ale to fantastyczny koncept.

Czy to jest to, do czego Apple zmierza? Nie mam pojęcia. O ile mi wiadomo, Apple może po prostu używać trzeciej kamery do wykrywania głębi i zwiększenia jakości obrazu na dwóch pozostałych, a la Huawei. A może planuje zastosować śledzenie twarzy w stylu Face ID z tyłu. Jest za wcześnie, żeby to powiedzieć.

Tak czy inaczej, oto więcej kamer w naszych smartfonach. Może pewnego dnia nie będę już potrzebował mojego bezlusterkowego aparatu.