Bardzo często zdarza się przypadkowe naciśnięcie klawiszy Y i Z. Często jest to spowodowane przypadkowym skrótem klawiaturowym. Jeśli spotykamy się z tym po raz pierwszy, możemy czuć się zdezorientowani. Nie jest to błąd, nie jest to awaria, a układ klawiatury można przywrócić. Pokażę, jak rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Dla tych, którzy są ciekawi, na końcu wyjaśnię również, skąd wziął się ten problem i jakie są przyczyny takiego rozwiązania.

Jak przywrócić normalną, polską klawiaturę?

Przywrócenie oryginalnego układu klawiatury jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy wcisnąć jednocześnie klawisze CTRL + Shift. Ta kombinacja jest odpowiedzialna za zmianę układu klawiatury. Jest ona domyślnie odczytywana przez nasz komputer. Większość komputerów ma zainstalowaną więcej niż jedną. To właśnie przypadkowe naciśnięcie tych klawiszy jest przyczyną problemu. Jeśli po kilkukrotnym naciśnięciu skrót się nie zmienia, to możemy zmienić język klawiatury w ustawieniach systemowych.

Jak zmienić język klawiatury na polski?

  • W tym celu należy odnaleźć na pasku START, obok daty i godziny, skrót PL/POL.
  • Kliknięcie tego skrótu powoduje wybranie opcji "Klawiatura: Polska (programisty)" lub dowolną inną bez numeru 214. To powinno rozwiązać problem.
  • Jeśli nie udało nam się przywrócić układu klawiatury lub chcemy wyeliminować ten drugi, niepożądany wariant, wykonaj poniższe kroki.

klawiatura

Te instrukcje pomogą Ci usunąć niepotrzebne ustawienia klawiatury z systemu Windows 10 Home. Chodzi o pozbycie się niepotrzebnych układów klawiatury, które zostały dodane automatycznie. Ustawienia te często obejmują QWERTZ (układ niemiecki). QWERTY to polski układ klawiatury.

W tych siedmiu krokach dowiesz się, jak trwale wyeliminować ten problem.

  • Wejdź do menu START (ikona Windows w lewym dolnym rogu).
  • Wybierz Ustawienia (ikona koła zębatego po lewej stronie menu).
  • Przejdź do zakładki Czas i język i kliknij ją.
  • Z menu po lewej stronie wybierz opcję Język
  • Kliknij na zakładkę Preferowane języki, aby znaleźć język polski, a następnie wybierz Opcje.
  • Przewiń na sam dół, interesuje nas zakładka Klawiatury.
  • Wszystkie klawiatury oprócz polskiej (programisty) można usunąć (kliknij na niechcianą opcję i kliknij Usuń),

Po wykonaniu wszystkich tych operacji komputer powinien być wolny od niechcianych układów klawiatury. Możesz teraz bez obaw naciskać klawisze SHIFT + CTRL. Nic nie ma prawa zostać zmienione. Proces można również odwrócić, klikając przycisk Dodaj klawiaturę zamiast Usuń i wybierając żądany układ.

Jak zmienić układ klawiatury w systemie macOS?

Przejdź do Preferencji systemowych > klawiatura > źródła wejścia i wybierz klawiaturę "Polish pro". Aby uniknąć problemów w przyszłości, możesz usunąć wszystkie inne układy klawiatury.

To tutaj wszystko się zaczęło - na klawiaturze maszynistki.

Zapewne jesteś ciekaw, skąd wziął się ten problem, skoro czytasz dalej. To rozwiązanie nie jest błędem. Ma ono swoje korzenie w XIX wieku. Niekorzystny układ jest oryginalnym układem liter na maszynie do pisania. Znany jest również pod nazwą "klawiatura maszyny do pisania". Tragicznie trudno jest zrozumieć ten układ klawiszy, ale został on zaprojektowany z myślą o języku niemieckim (litera Z często występuje tuż obok litery T). To jest właśnie układ klawiatury QWERTZ.

Rozwiązanie to szybko przyjęło się w całej Europie, ponieważ produkcja maszyn do pisania była zdominowana przez Niemców. Następnie, podczas komputeryzacji, zostało przeniesione na komputery. Jest ono nadal bardzo praktyczne, zwłaszcza dla osób dwujęzycznych i pracujących w wielu językach.