Internet Service Provider (ISP) to branżowy termin określający firmę, która jest w stanie zapewnić Państwu dostęp do Internetu, zazwyczaj z komputera. Jeśli słyszysz, że ktoś mówi o Internecie i wspomina o swoim "dostawcy", zazwyczaj mówi o swoim dostawcy usług internetowych.

Twój dostawca usług internetowych sprawia, że Internet jest możliwy. Innymi słowy, możesz mieć błyszczący komputer z wbudowanym modemem i możesz mieć router do sieci, ale bez abonamentu u dostawcy usług internetowych nie będziesz miał połączenia z Internetem.

Dla typowego właściciela domu lub mieszkań, ISP jest zazwyczaj "firmą kablową", która dodatkowo lub oferując abonament telewizyjny, oferuje również abonament internetowy. Nie otrzymujesz jednak obu w cenie jednego. Można dostać tylko telewizję kablową lub tylko szybki Internet, lub oba.

Dostawca usług internetowych jest twoją bramą do Internetu i wszystkiego innego, co możesz robić w sieci. Gdy tylko aktywujesz i skonfigurujesz połączenie, będziesz mógł wysyłać e-maile, chodzić na zakupy, robić badania i wiele więcej. ISP jest łączem lub kanałem pomiędzy twoim komputerem a wszystkimi innymi "serwerami" w Internecie. Możesz mieć wrażenie, że rozmawiasz ze swoją mamą bezpośrednio przez e-mail, ale w rzeczywistości jest to bardziej "pośrednie". Twój e-mail przechodzi z komputera, do komputerów/serwerów ISP, gdzie jest on wysyłany do miejsca przeznaczenia przez inne serwery w sieci.

Oczywiście, to jest jego "elektroniczna" droga: transmisja jest nadal praktycznie natychmiastowa.

Każdy dom lub organizacja z dostępem do Internetu ma swojego dostawcę usług internetowych. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszyscy musimy mieć tego samego dostawcę, aby się ze sobą komunikować i nie musimy płacić nic więcej, aby komunikować się z kimś, kto ma innego dostawcę Internetu.

Podczas gdy prawie każdy może mieć stronę internetową, nie każdy może być dostawcą usług internetowych. To wymaga pieniędzy, infrastruktury i wielu bardzo inteligentnych techników. Twój dostawca usług internetowych utrzymuje kilometry okablowania, zatrudnia setki techników i utrzymuje usługi sieciowe dla setek tysięcy abonentów. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, zazwyczaj masz wybór dostawcy usług internetowych.

Rodzaje dostawców usług internetowych

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku istniały trzy rodzaje dostawców usług internetowych: usługi dial-up, szybki Internet (nazywany także "szerokopasmowym") oferowany przez firmy kablowe oraz DSL (Digital Line Subscribers) oferowany przez firmy telefoniczne. Do 2013 r. usługi wdzwaniania (dial-up) były rzadkie (choć tanie), ponieważ były bardzo powolne... a pozostałe opcje dostawców usług internetowych były zazwyczaj łatwo dostępne i dużo, dużo szybsze.

DSL i kabel

Dwaj z wiodących dostawców usług DSL to Verizon i AT&T. Jednak w ostatnich kilku latach (od 2013 r.) DSL podupada, podczas gdy dostawcy usług internetowych w sieciach kablowych, tacy jak Comcast i Time Warner, rozwijają się. Skąd ta zmiana? To dlatego, że firmy telefoniczne coraz bardziej angażują się w lukratywny biznes smartfonów i sprzedają roczne kontrakty na usługi komórkowe wraz z... możliwościami Internetu dla smartfonów.

To pozostawia wiele spraw związanych z szerokopasmowym dostępem do Internetu dla firm kablowych.

Fiber Internet: W drodze do ciebie?

Kiedy DSL wypada z obrazu, jest miejsce na nową technologię i jest już tutaj w niektórych obszarach: nazywa się to światłowodem, lub światłowodem, szerokopasmowym. Podobno światłowód jest setki razy FASTER niż kabel lub DSL. Jest to szczególnie ekscytująca wiadomość (jeśli jest prawdziwa i dostępna) dla firm i graczy i gospodarstw domowych z dużą ilością jednoczesnego korzystania z sieci bezprzewodowej dzieje.

Verizon (tak, oni są bagatelizowanie DSL) teraz oferuje FiOS w wybranych obszarach (umieścić "f" przed "oko" i "os"-sound w "większość"). FiOS oznacza usługi światłowodowe, i twierdzi, że ma superszybkie połączenie internetowe.

A dla nas wszystkich, nie z obszaru Kansas, Google uruchomił w 2013 roku Google Fiber, który oferuje niewiarygodnie szybką prędkość Internetu. Inne firmy (i społeczności) współpracują ze sobą, aby zaoferować Państwu szerokopasmowy dostęp do Internetu nowej generacji.