Typowe awarie, po których iPhone wymaga naprawy, można z grubsza podzielić na 2 grupy: sprzętowe (uszkodzenia mechaniczne, skutki wstrząsów i upadków, „zalanie”, wady fabryczne) oraz związane z oprogramowaniem. Wielokrotnie niemożliwe jest samodzielne ustalenie przyczyny awarii. Tylko diagnostyka w centrum serwisowym pomoże ustalić przyczynę awarii i ją wyeliminować.

najpopularniejsze awarie iPhone

Najczęstsze są oczywiście awarie mechaniczne, związane z naszym postępowaniem.

Uszkodzenia mechaniczne: iPhone wpadł do wody, wilgoć dostała się do środka.

Wilgoć niszczy wszystkie elementy znajdujące się w Iphonie - płyta, głośnik, mikrofon i inne elementy urządzenia. A przy długotrwałym kontakcie z wilgocią nakładki na płycie głównej ulegają utlenieniu i zniszczeniu, dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się w odpowiednim czasie ze specjalistami, którzy wyeliminują wszelkie konsekwencje działania płynu we wnętrzu iPhone'a. Jeśli pojawiają się problemy z głośnikiem, to najprawdopodobniej przyczyna leży w samym głośniku lub pojawiły się problemy z płytą główną telefon. Z reguły jest to też efekt dostania się wilgoci do urządzenia. W większości przypadków upadek z wysokości, uderzenie w twardą powierzchnię lub zalanie powoduje uszkodzenie mikrofonu urządzenia mobilnego. W takim przypadku mikrofon należy wymienić, a jedynym miejscem, gdzie możesz to bezpiecznie zrobić, jest serwis Apple.

Wstrząs mechaniczny lub wilgoć dostająca się do iPhone'a może spowodować uszkodzenie aparatu, procesora lub płyty systemowej. Aby przywrócić normalne działanie aparatu, należy wymienić wadliwą część. Ekran dotykowy to najbardziej wrażliwa część iPhone'a. Może zostać uszkodzony przede wszystkim na skutek upadku lub uderzenia w twardą powierzchnię, a także na skutek dostania się wilgoci do wnętrza urządzenia. W takich przypadkach wymagana jest wymiana wyświetlacza. Ponadto wyświetlacz może zostać uszkodzony z powodu nieprawidłowego działania procesora lub płyty systemowej lub w wyniku awarii oprogramowania. Technicy serwisu przeprowadzą bezpłatną diagnostykę, ustalą przyczynę awarii i przywrócą wyświetlacz do pracy.

mokry smartfon iPhone

Ładowanie i brak sieci

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z siecią, najpewniej masz wadliwą kartę SIM, awarię podzespołów elektronicznych czy awarię oprogramowania. W każdym z tych przypadków nie jesteś w stanie poradzić sobie bez pomocy serwisu Apple. Jeśli iPhone nie ładuje się lub szybko się rozładowuje, to przyczyną tego problemu może być uszkodzona ładowarka lub złącze ładowania. Możesz sam sprawdzić ich działanie. Jeśli są przyczyną problemu, należy wymienić ładowarkę i złącze ładowania. Urządzenie może nie ładować się lub rozładowywać szybko z powodu awarii baterii, poszczególnych części iPhone'a lub usterki oprogramowania. Jeśli urządzenie samoistnie zrestartuje się, przyczyny należy szukać przede wszystkim w awarii oprogramowania. Usterka może również powstać w wyniku nieprawidłowego działania wzmacniacza mocy lub z powodu uszkodzenia płytki i innych elementów urządzenia (w wyniku uderzeń w twardą powierzchnię i wnikania wilgoci do urządzenia mobilnego). Aby dokładnie określić przyczynę i wyeliminować jej konsekwencje, musisz skontaktować się ze specjalistami z centrum serwisowego.

Uszkodzenia mechaniczne i wpływ na oprogramowanie

Głównym powodem awarii przycisków (w tym przycisku Home) jest wilgoć dostająca się pod obudowę iPhone'a. Koszt szkód spowodowanych przez wodę jest bezpośrednio związany z tym, jak długo wilgoć znajdowała się wewnątrz maszyny. Naprawę iPhone'a po zamoczeniu można wykonać tylko w serwisie. Przyczyną niedziałania przycisków może być wada fabryczna, a także uszkodzenia mechaniczne przy upadku z wysokości i uderzeniach. Problem można rozwiązać, tylko kontaktując się z centrum serwisowym. Jeśli iPhone się nie włącza, to może to być spowodowane skokami napięcia, wstrząsami, uszkodzeniem płyty, usterkami oprogramowania lub niesprawną ładowarką. Pamiętaj, że każdy telefon z ekranem dotykowym to miniaturowy komputer. Musisz niekiedy zrestartować system, w przeciwnym razie Iphone przejdzie do tak zwanego „trybu zapisu”. Aby zrestartować, trzeba przytrzymać klawisze włączania / wyłączania przez 15-20 sekund.

Jak znaleźć skuteczny serwis Apple?

Warto zaznaczyć, że iPhone'y różnych generacji różnią się od siebie, co oznacza, że ich naprawa wiąże się z pewnymi niuansami, które są znane tylko serwisantom. Dlatego w przypadku którejkolwiek z powyższych usterek iPhone'a zwróć się o pomoc do specjalistów. Upewnij się, że dany serwis specjalizuje się we wszelkiego rodzaju naprawach Apple i jest w stanie pomóc cię zarówno przy skomplikowanych naprawach, jak i prostszych - napraw modułowych. Ustal, czy serwis zapewnia ci gwarancje na wszystkie wymienione części lub naprawę urządzenia. Sprawdź opinie serwisu w Internecie. Dowiedz się, czy klienci byli zadowoleni z obsługi. Ostatecznie sprawdź ceny za poszczególne usługi i porównaj je w różnych serwisach.