Współczesne rozwiązania o charakterze antywirusowym nie ograniczają się już wyłącznie do tego, aby chronić aplikacje przed złośliwym oprogramowaniem. Ich celem jest także wspieranie prywatności oraz ochrona samego dostępu do komputera. Avast Premium Security to propozycja przygotowana przez jednego z liderów na rynku oprogramowania antywirusowego. Czas więc postawić sobie pytanie o to, na ile atrakcyjne jest to rozwiązanie, a także – czego możemy się po nim spodziewać.

Dlaczego ochrona domowego komputera przed wirusami jest tak ważna?

Czasy, w których komputery domowe były w znacznie mniejszym stopniu narażone na ataki niż te, które znajdują się w firmach, już dawno przeszły do historii. Dziś mają one przecież szerokie zastosowanie. Korzystając z nich nie ograniczamy się już przecież do przeglądania stron internetowych. Chętnie robimy także zakupy online, korzystamy z komunikatorów, cieszymy się możliwościami, jakie otwiera przed nami elektroniczna rozrywka. Wszystko to sprawia, że rośnie ryzyko zainfekowania komputera, zwłaszcza że i samych źródeł takiego ataku jest o wiele więcej niż miało to miejsce przed kilku laty.

Na samym komputerze można zresztą dziś znaleźć o wiele więcej niż tylko programy, z których często korzystamy. To także miejsce, w którym gromadzimy wrażliwe dane osobowe. Pojawia się ich coraz więcej także dlatego, że zaciera się różnica pomiędzy sprzętem służącym do pracy oraz tym, który zapewnia nam rozrywkę. Pracując zdalnie coraz częściej umieszczamy w domowym komputerze tak firmowe dokumenty, jak i dane o klientach. Właśnie dlatego coraz częściej wspomina się również o konieczności zapewnienia naszemu komputerowi dodatkowej ochrony, znacząco wykraczającej poza to, co jest charakterystyczne dla typowego oprogramowania antywirusowego.

Jak działa Avast Premium Security?

Działanie programu Avast Premium Security można podzielić na trzy części określane jako: ochrona, prywatność i wydajność. Oczywiście, mamy zapewnioną współpracę między sekcjami tak, aby można było mówić o rzeczywiście maksymalnie bezpiecznym środowisku pracy. Sekcja ochrona pozwala na skorzystanie z wielu interesujących opcji, w tym, między innymi: ze skanowania komputera po to, aby poszukiwać wirusów. To właśnie te działanie jest kluczowe dla każdego programu antywirusowego, który powinien sprawdzać, czy na komputer nie czyhają jakieś zagrożenia. Antywirus musi też być w stanie zablokować je na tyle szybko, aby wspomniane zagrożenia nie wyrządziły żadnej szkody nawet, jeśli mniej czujny użytkownik nie zorientuje się, że już wprowadził do komputera szkodliwe oprogramowanie. Oczywiście, nie jest to jedyna funkcja, której możemy się spodziewać po dobrym programie antywirusowym. Ten przygotowany przez firmę Avast radzi sobie dobrze także z blokowaniem ataków ransomware, posiada przy tym również tryb piaskownicy, który powinien zainteresować bardziej zaawansowanych użytkowników.

Tryb piaskownicy i jego działanie

Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest unikanie pobierania plików z niepewnych źródeł, bo takie stanowią pewne zagrożenie dla komputera. Niekiedy jednak nie można zrezygnować z tego zadania i właśnie wtedy warto skorzystać z piaskownicy. Sandbox jest swego rodzaju środowiskiem testowym, które pozwala na bezpieczne uruchomienie nawet dość niepewnej aplikacji. Już po włączeniu programu wokół jego okna pojawia się błękitna ramka. Możemy też liczyć na to, że potencjalnie szkodliwe działanie takiego programu natychmiast zostanie zablokowano. Podnosi to nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale i jej komfort.

Sprawdź ofertę programu antywirusowego Avast na https://otwarty.pl/avast